wz
TOPlist

Čecháček týdne: Ludmila Brožová-Polednová

by admin1

Počátkem listopadu uložil městský soud v Praze osmiletý trest nechvalně známé dělnické prokurátorce Ludmile Brožové-Polednové, která se podílela na justiční vraždě Milady Horákové. Soud ji uznal vinnou ze spolupachatelství na několikanásobné vraždě. Ludmila Brožová-Polednová měla tu drzost se tento týden odvolat proti výroku o vině i trestu.

Bývalé prokurátorce samozřejmě nikdo nebere její právo na odvolání. Je ale smutné, že ani ve svém věku (je jí 86 let) nedokáže s pokorou přijmout svoji vinu (ta je díky dochovaným záznamům jen těžko zpochybnitelná) a uložený trest. Ten by byl stejně jen symbolický, neboť vzhledem k věku a zdravotnímu stavu se nemusí obávat, že by zbytek svých dní strávila ve vězeňské cele. Možnost nástupu do vězení ostatně soudce Petr Braun již dříve označil za nevykonatelnou.

V procesu s Horákovou, která měla být hlavou spikleneckého centra, připravovat návrat ke kapitalismu a předávat imperialistickým mocnostem důležité informace, bylo souzeno 13 lidí. Byli obžalováni z vlastizrady a z vyzvědačství. Kromě Milady Horákové skončili na popravišti také Jan Bouchal, Záviš Kalandra a Oldřich Pecl. Ostatní dostali doživotní tresty či je soud poslal do vězení na desítky let.

Zatímco Milada Horáková byla popravena několik týdnů po procesu, Ludmilu Brožovou-Polednovou spravedlnost nedostihla ani po téměř šedesáti letech.

Výroky Ludmily Brožové-Polednové na adresu Horákové:

„Zatímco textilačka Herainová z Kotony Beroun zvyšovala svůj výkon na automatických stavech, aby co nejvíce pomohla budovat naši republiku, obžalovaná Horáková v podzemí dávala dohromady nepřátelské bandy ke zničení naší republiky,“ uvedla Polednová v roce 1950 při závěrečné řeči. (zdroj: novinky.cz)

pošli na vybrali.sme.sk


4 Komentáře k článku “Čecháček týdne: Ludmila Brožová-Polednová”

  1. To je bohužel typická ukázka české (čecháčkovské) mentality: pokud to doba vyžaduje, je třeba jít ochotně s davem a říkat a dělat to, co dav očekává. Když ale příjde na lámání chleba, každý je najednou nevinný, za nic nemůže, vždyť přece „Byla taková doba a dělali to tak všichni“… je to hnus.
    Nést odpovědnost za své činy, to u nás zatím není zvykem.

  2. Nevím… Mně připadá, že ta dáma dodnes nepochopila, že dělala něco špatného. O to je to ovšem smutnější. Navzdory jejímu odvolání jsem ale rád, že byla odsouzená, že konečně nějaký soudce rozhodl v takovéto kauze. Ještě dnes je mi na zvracení z divadla kolem Grebeníčka staršího…

  3. TKL: Přesně tak, nikdo nikdy za nic nemůže. A když se najde jedinec, který je ochoten nést za své činy a jednání odpovědnost, udělá se z něj obvykle pitomeček, na kterého se hodí všechno.

    Sharkan: Asi to tak bude.

  4. Dobře,já souhlasím s tím že nejspíše je Brožová-Polednová vinna,ale taky se celkem divím že většina trestných činů je promlčena po pár letech a daný člověk již nesmí být odsouzen a v tomto případě najednou jde vše i po šedesáti letech a ještě ktomu v době,kdy už toto odsouzení pro obžalovanou ve vysokém věku nemá vcelku smysl,nepřipadá vám to nějáké divné

Přidejte komentář