wz
TOPlist

Schengen: Malý krok pro ČR, velký pro ostatní členy

by admin1

Jen pár dnů před tím, než domácnosti českých rodin navštíví Ježíšek a těch, které jsou cool a trendy Santa Claus, dojde k události očekávané o něco méně netrpělivě než dárky pod vánočním stromečkem, přesto důležité.

Schengenský prostor se 21. prosince rozšíří o další nové země včetně České republiky. Nedlouho po listopadu 1989 někteří z předních tuzemských ekonomů vzešlých z Prognostického ústavu, intelektuální to líhně české politiky pro další dlouhá léta, předpovídali, během jakého časového intervalu se vyrovnáme našim západním sousedům. Doba to byla dlouhá, realita bude ještě mnohem delší. V zápětí po listopadové revoluci se také otevřely hranice a obyvatelé (západního) Německa a Rakouska měli první pořádnou příležitost seznámit se svými sousedy, kteří sem ve vozech Škoda, Wartburg a Žiguli a autobusech Karosa začali najíždět po desetitisících.

První šok rakouským a německým obchodníkům způsobilo, když sečetli tržby a udělali inventuru. Ohromný nárůst lidí v obchodech se na tržbách prakticky neprojevil (ach, ta kupní síla – v té době ještě česká koruna vůči marce ani dolaru nebyla tvrdá, jak přirození viagrou nadopovaného pornoherce). Ještě víc je ale překvapilo množství zboží, které zmizelo, aniž za ně kdo zaplatil. Rakušáci prostě neznali pojmy jako „socialistické vlastnictví“ či „kdo nekrade, okrádá vlastní rodinu“. Ve výlohách se proto objevily nápisy typu „Češi, prosím, nekraďte.“

Když se my nemůžeme přiblížit Evropě, přiblížíme Evropu k nám

Vstup do Schengenského prostoru znamená, že občané všech členských zemí mohou svobodně cestovat v rámci celého prostoru a překračovat vnitřní hranice na kterémkoliv hraničním přechodu i mimo něj na tzv. „zelené hranici“ bez zdržování a formalit. Našim občanům to umožní začít efektivněji pracovat na postupném srovnávání úrovně s okolními zeměmi.

Tuzemští houbaři, sběrači borůvek a další výletníci začnou ve velkém plenit příhraniční lesy, zanechávaje za sebou hory odpadků. Lepé děvy (ve většině případů je přesnější zůstat jen u přívlastku lehké, ale nechť jsme galantní…) rozšíří svůj rádius a začnou korzovat podél silnic i v místech, kde by je polovina německých občanů nehledala a druhá polovina pohledala. Zda v patách dívek vyrazí i trpaslíci se nechme překvapit. Co tedy z našeho vstupu do Schenegenu vyplývá? Že kromě stavu silnic možná už brzo nepoznáme rozdíl, zda jsme ještě v zemském ráji to napohled či už na území Německa nebo Rakouska.

pošli na vybrali.sme.sk


3 Komentáře k článku “Schengen: Malý krok pro ČR, velký pro ostatní členy”

  1. Koukám, že jste žijete ještě v dobách před 15 lety. Situace se víc než trochu změnila. Rakouští obchodníci již dávno považují čechy za movité zákazníky, české cedule nekraďte nám tu nejprve zmizeli a v momentě kdy tamější podnikatelé zjistili naší kupní sílu naopak začali popisovat zboží a nabízet jídelní lístky v jazyce českém. Nejsme na tom vůbec tak špatně jak zde prezentujete. Němec nebo rakušan např. nemá peníze na posezení v restauraci, jako tomu bylo dřív. A s těmi odpadky, kdyby jste do toho uklizeného Rakouska trochu jezdil, jistě by jste si všiml toho neskutečného bordelu v mezihraniční zóně nikoho. Kdopak tam asi ten bordel udělal, když tam byl i před rokem 1989, kdy z naší strany přechod zel prázdnotou, tedy co se týče našich občanů.

  2. Němci a Rakušáci jsou lúza Evropy. Češi elita. To Vám potvrdí každý Čech.

  3. Chce se mi vykřiknout: „KONEČNĚ!“ Ale…
    Spolu s Fredem chci věřit, že už jsme lepší, než těsně po revoluci. Bohužel stačí jeden přejezd hranic s Německem a pouhým okem porovnat rozdíl. Na naší straně vietnamské tržnice, umělí divočáci, labutě, trpaslíci, děv(k)y, děravé silnice. Na druhé straně krásné příhraniční vesničky a cesty, jaké bys v celé ČR pohledal. Vím, že velkou část klientely tržnic a bordýlků tvoři Němci a Rakušané. Problém je ale v tom, že zatímco oni podobné jevy na své straně hranic netolerují, my ano. Je pravda, že na Čechy se v příhraničí dívají už trochu jinak. Není to ale tím, že by se mentalita Čecháčků nějak zázračně změnila. Jen už ubylo hajzlíků, kteří vyjížděli podnikat útoky na německé a rakouské obchody a přibylo těch, kteří jedou utratit své poctivě vydělané peníze.

Přidejte komentář