wz
TOPlist

Malá země s velkým srdcem

by admin1

Tak vidí čtenáři serveru idnes.cz Českou republiku. Rozhodli tak v anketě o nejvhodnější motto, kterou „nejdůvěryhodnější zpravodajský portál na českém internetu“ přinesl počátkem roku.

Nutno uznat, že tentokrát se národ trefil. Vybrané motto o nás opravdu hodně vypovídá. Web pana Čecháčka tu rozhodně není od toho, aby bezhlavě adoroval lid této země. S výjimkou pana Čecháčka, samozřejmě. Ale tentokrát nemůžeme jinak.

Proti tomu, že jsme malá země se přece nedá nic namítat. I když tak malí, abychom nemohli dělat ramena třeba na Lichtenštejnsko, zase nejsme. Byť jen do chvíle, než si porovnáme hrubé národní produkty na jednoho obyvatele. Pak nám zase spadne čelist.

Je pravda, že s tím velkým srdcem už to tak slavné nebude. Každopádně ale motto vypovídá o jedné z našich nejvýraznějších vlastností. Nedostatku sebereflexe a objektivity. Ostatně o tom vypovídají české silnice plné pilotů se schopnostmi Michaela Schumachera v dobách největší slávy či hospody do posledního místečka obsazené fotbalovými trenéry schopnými vám z fleku vyjmenovat v jaké sestavě že to měl včera nároďák hrát. A nad Poslaneckou sněmovnou se jako andílek na obláčku vznáší přebujelé ego jejích obyvatel.

A jaké další návrhy se objevily mezi nejlepšími? „Pravda vítězí“ – heslo z prezidentské standarty, pocházející z dob, kdy se místními luhy a háji proháněl jednooký bojovník na statném oři, si vedlo podstatně lépe než jeho parafráze „Pravda vyděsí“. Podobného výsledku dosáhla i další cover verze „Nebát se a nakrást“.

„Republika česká – malá, ale hezká“ zase evokuje atmosféru filmů pro pamětníky a hašlerek. Narozdíl od hesel typu „Kdo lže, ten krade a do politiky se hrabe“ a „Malý národ, velké myšlenky, obrovské dluhy“.

Motta typu „Kam vítr, tam plášť“ a „Kdo uteče, vyhraje“ zase svědčí o nedostatku tvůrčích nápadů a kreativity. Stějně jako tento článek o jeho autorovi.

Výsledky ankety naleznete zde.

pošli na vybrali.sme.sk


2 Komentáře k článku “Malá země s velkým srdcem”

  1. mozno by bolo vystižne-zeme česka domov muj-napriek vsetkym zaporom česka republika sa može pochvalit mnohymy vyznamnymi vedcamy,umelca­my,športovcamy a kultura naroda je na slušnej urovni,takisto aj ekonomika životna uroven a solidarita

  2. To je hezke, ze nas v zahranici vidite tak priznive :)

Přidejte komentář