wz
TOPlist

Vyhlásí Praha válku Moravě?

by admin1

Vlajka. Pro někoho jen obyčejný, zpravidla různobarevný kus látky obdélníkového tvaru. Narozdíl od obyčejného hadru vás ale za jeho spálení, což je oblíbená kratochvíle některých jedinců v řadě koutů světa, mohou zavřít. Pokud vás ovšem ještě předtím nezlynčuje zfanatizovaný dav.

Pro stejný dav (a také hledáčky televizních kamer) ale můžete být hrdinou okamžiku, stačí jen přiložit zapalovač k trochu jinak barevné zástavě. Velmi populární je v tomto ohledu zejména kombinace hvězd a pruhů v modro-bílo-červeném provedení a také modrobílá s charakteristickým typem hvězdy.

Moravská vlajkaV tomto článku jde ale primárně o kombinaci žluté a červené. Co se nestalo, v e-mailové schránce pana Čecháčka se jednoho lednového večera objevila zpráva. Co bylo jejím obsahem si můžete prohlédnout kliknutím na obrázek. Moravská vlajka, verši dokonce přikrášlená. Že prý Pražáci vlajku Moravě ukradli, praví se zde. Nikoli tak, že by na bitevním poli připravili o život nebohého praporečníka Moravanů a zmocnili se cenné trofeje. Není radno podceňovat inteligenci chtivých Pražanů. Stačí bez rizika krveprolití, nepočítáme-li pár kapek krve nešikovné švadlenky, sešít pruh červené a žluté látky a prohlásit výsledek za vlajku Prahy. Podle jiné teorie zabývající se vznikem vlajky hlavního města je vše prací moravských náplav v Praze, které tímto skutkem dostali hlavní město symbolicky do své moci.

Závažná obvinění týkající se krádeže moravské vlajky ale nemůžou ze strany stověžatého města zůstat bez reakce. Jaký je tedy očekávaný scénář? Přísně tajný útvar špionáže a kontrašpionáže Městské policie hlavního města Prahy již před časem odhalil existenci Moravské osvobozenecké armády. Odpovědí se měla stát tajně budovaná AHMP – Armáda hlavního města Prahy. Pod krycím názvem „Akce Praha“ a záminkou náboru nových příslušníků městské policie proběhl výběr rekrutů nově vznikajících ozbrojených složek.

A protože nejlepší obranou je útok, vydalo nejvyšší velení AHMP z pokynu nejvyššího představitele města, který tak učinil z nejvyšší hory světa, rozkaz k anexi Moravy. Útok měl probíhat v koordinaci námořních a pozemních sil.

Jako první se po Labi směr Morava vydala pýcha pražského válečného námořnictva, křižník Primátor Bém. Jeho úkolem bylo zasadit zdrcující úder největšímu městu Moravy. Ještě dřív, než jeho postup mohlo zastavit zjištění, že se do Brna po Labi nedopluje, vypátral bezvýznamný úředník odboru finanční kontroly Magistrátu hl. m. Prahy, že je třeba ve směru Morava plout proti proudu, což je jednak proti české národní povaze a také to neadekvátně zvyšuje spotřebu paliva municí a zbraněni plně naloženého plavidla. Zvýšené náklady by mohly ohrozit uspořádání olympijských her v Praze, neboť by se nedostávalo finančních prostředků na zaplacení poradenské společnosti mající za úkol spočítat náklady na uspořádání her pod vlajkou pěti kruhů. I přes odpor velení ozbrojených složek Pražanů proto přišel pokyn k návratu do domácího doku.

Dle plánu se nevydařil ani výpad pozemních vojsk. Obrněné transportéry, původně v Praze dislokované jako ochrana Rádia Svobodná Evropa, zablokovaly hlavní dálniční tah D1 zhruba 30 km za Prahou, kde podle nejlepších tradic husitských válečníků nechtěně vytvořily vozovou hradbu poté, co technika vypověděla službu. Naštěstí. Jinak mohl bezvýznamný spor o vlajku skončit největší občanskou válkou v dějinách země.

PS: Najde se nějaký vexilolog, který k tématu podá zasvěcenou informaci?

Komentář pana Čecháčka: Ať se Pražáci a Moraváci klidně pobijou. Důležité je, že ať vyhraje kterákoliv strana, vyhrají čecháčci.

pošli na vybrali.sme.sk


10 Komentáře k článku “Vyhlásí Praha válku Moravě?”

 1. Ktoz su bozi bojovnici :)

 2. Ja vubec nevedela, ze ma Praha nejakou vlajku. Ta tedy vznikla az nekdy v minulem stoleti a je nahoda, ze jes tejna jako moravska? Nebo jaky puvod maji ty barvy. Na netu jsem konkretni odpovedi nenasla.

 3. Vlajka Moravy a vlajka Prahy jsou skutečně totožné, což je a zároveň není náhoda. Obě vlajky jsou heraldické, to znamená, že vycházejí z erbu (znaku) dotyčného nositele. Vlajka Prahy je odvozena od erbu Starého města, které mělo/má v červeném štítu zlatou (laicky žlutou) hradební zeď – odtud žlutá a červená na vlajce. Vlajka Moravy je odvozena od od erbu Moravy, tedy přesněji jen z jeho části, totiž orlice, která měla podobu zlato-červeného šachování (jinak též kostkování) – odtud žlutá a červená na této vlajce. Až potud jde čistě o shodu, nicméně zlatá (žlutá) v obou erbech má společný původ – do obou erbů se dostala od římského císaře Fridricha III. (z rodu Habsburků), do moravského 1462, do pražského o pár desetiletí později – předtím byla pražská hradba stříbrná (laicky bílá) a moravská orlice stříbrno-červená.

 4. dalšímoravák 12. 1. 2008 22:45

  Oprava předchozího: pochopitelně jsem měl na mysli, že jde čistě o náhodu, ne o shodu (pátý řádek od spodu).

 5. To dalšímoravák: Díky za odborný výklad.

 6. V nejakych oblastnich novinach (napr. Praha 4,5,6) jsem videl znak primo tech casti, napr. jizni mesto II ma v erbu klic. Prazsky erb asi vsichni znaji – jsou tam veze (Praze se rika mesto vezi) a pod tim je otevrene okno s vytazenou rukou s mecem. Maly erb byva videt uz opravdu malokdy, vetsi nekdy videt je. Pro ukazku viz. http://worsten­.org/rge/cz/ph/­bl_ph/cph_pra­ha_blazono120­.jpg Vlajku ale tady nikdo nepouziva (resp. pouziva, ale statni, standartu a euro). Nevim jak na Morave, ale jestli je tam situace stejna, tak pak i kdyby si ta, nebo ona oblast od te druhe vlajku „vypujcila“, tak je to snad jedno ne? Nekteri moravaci proste nemaji prazaky radi, a tak si vymysli ruzne blbosti aby na ne furt mohli nasazovat. V Praze takove veci neresime, protoze nemame zadne komplexy, a tak se nemusime porad zivit nejakou zlobou, nebo si omlouvat nejake sve ciny, ci jednani. Je ale hodne moravaku, kteri proti prazakum nic nemaji, jen nechapu, proc je tolik tech negativnich. Co jsme Morave provedli? Clovek si myslel ze po povodnich, ktere Moravu totalne ochromily a Praha na Moravu vyclenila obrovske financni prostredky a oblasti pomohla, se nenavist, tech nekterych moravaku, snizi na neviditelnou mez, ale ono asi koukam nepomuze nic, nebo se milim? :)

 7. Co jsme Morave provedli? ---- Nestačí vám, že nás od roku 1918 okupujete? Nedodržujete závazek Jana Lucemburského nevybírat na Moravě daně. A nakonec i tu naši vlajku jste nám v roce 1920 zákonem zakázali.

 8. Ted si myslim ze si delate srandu a opravdu se bavim. Ale nikdy neni nic jiste – u moravaku to i na pul beru vazne a to jen abych se jeste vice pobavil :D

 9. taky mě to pobavilo :D

 10. dalsi zabomysi valka na obzoru?

Přidejte komentář