wz
TOPlist

Oscarové paradoxy po česku

by admin1

Markéta Irglová a Glen Hansard získali Oscara za nejlepší píseň. Sošku jim vynesla balada Falling Slowly, díky níž se Irgová stala první českou muzikantkou, která se prestižní trofejí může chlubit.

Tuzemské znalce hudební scény možná překvapí, že podobného úspěchu nedosáhla Helena Vondráčková nebo jiná z matadorek po léta okupujících nejvyšší příčky nejrůznějších slavíků a podobných anket pro zdejší zpěváky, zpěvačky a další produkty hudebního průmyslu.

Pokud jste novinové články četli pozorně, už jste zjistili, že Česko bylo na oscarové ceremonii jednou z nejúspěšnějších zemí. V kategorii nejlepší neanglicky mluvený film totiž získal Oscara snímek Ďáblova dílna. Ten je sice rakouský, ale vznikl na základě námětu stejnojmenné knihy, jejímž autorem je Adolf Burger. Ve skutečnosti se jedná o slovenského žida (za 2. světové války se jako vězeň zúčastnil operace Bernhard – německého projektu padělání platidel spojenců), ale protože od konce války žije v Praze tak se nějaký ten díl zásluh pro zemi ze srdce Evropy přímo nabízí.

Spoluautorem námětu animovaného snímku Ratatouille je pro změnu Jan Pinkava. Ten se svými rodiči v roce 1969 emigroval do Velké Británie, v roce 1993 pak odjel pracovat do USA. Tedy další česká stopa, a zdaleka ne poslední.

Oscara ze nejlepší ženský výkon v hlavní roli si odnesla Marion Cotillardová za roli ve filmu o Edith Piaf. U Marion Cotillard ani Edith Piaf se český předek objevit nepodařil, ale film vznikl ve francouzsko-anglicko-české koprodukci a své si v něm odehrál např. Vladimír Javorský, neboli populární „Kyslík“ z hrubě nedoceněného seriálu Chlapci a chlapi či Marek Vašut.

Česká média ale neodvedla úplně dobrou práci, protože podle našich (byť nepotvrzených) informací se minimálně v jednom oceněném filmu objevil český kompars (daná postava se mihla v davu a byla bohužel příliš daleko na to, aby se dalo jednoznačně určit, zda šlo o muže, ženu, nebo psa) a jistá slečna mluvící se silně českým přízvukem byla vždy o pauzách mezi natáčením připravena dělat pomyšlení režisérovi a v případě potřeby kameramanovi jednoho z filmů (to se ale v titulcích obvykle neuvádí).

Ještě ani nestačil vyvanout smrádek po prezidentské volbě a jsme svědky zajímavého úkazu. Ponechme stranou, zda byl lepším kandidátem na prezidenta Jan Švejnar, nebo Václav Klaus. Každopádně snad nejčastějším argumentem odpůrců Jana Švejnara bylo, že to je cizák, emigrant,… dosaďte si vlastní výraz dle libosti. Každému alespoň průměrně inteligentnímu člověkovi přitom musí být jasné, že pro vykonávání funkce prezidenta adresa trvalého bydliště není rozhodujícím kvalifikačním předpokladem. Stejně jako pro filmového režiséra nebo třeba fotbalového trenéra.

Zatímco při vracení ukradených majetků či při vnitropolitických půtkách se k lidem, kteří opustili nesvobodnou zem příliš nehlásíme, stačí pár dnů a vše je jinak. Tak mocný je zřejmě odlesk zlaté sošky Oscara.

Markétě Irglové nezbývá než pogratulovat a popřát hodně dalších úspěchů.

Komentář pana Čecháčka: Jaká Irglová? Paní Vondáčková je prostě paní Vondráčková!!

pošli na vybrali.sme.sk


2 Komentáře k článku “Oscarové paradoxy po česku”

  1. Nejhorší na tom je, že ani ta Irglová tu pořádně nežije. Jakožto vlastence mi to trošku mrzí, že oskar nejspíš nepoputuje domů, nicméně přeju jim to, ne že ne.

    Jen mi trošku trpce překvapilo, že o nich/ní psal/vysílal kdejakej bulvár přitom průměrný estrádo-konzunent nemá ani šajn co je to za lidi, na Once se nepodívá protože je moc intelektuální a The Frames i to ostatní v rádiu asi vživotě nepustí, hmm jo teď už možná jo, je mi z toho nabletí.

  2. Když se ženil Karel Gott, tak to Nova dala jako úvodní zprávu a této události bylo věnováno asi 8 minut z hlavního zpravodajství. Víc by dokázal urvat snad jen Usáma bin Ládin, když by zopakoval 11. září. O tom, že Irglová s Hansardem dostala Oscara, což je událost v porovnání se svatbou Karla Gotta v zásadě nepodstatná, byla dáno (jestli se nepletu) jako druhá zpráva v obvyklé stopáži jednoho příspěvku.

Přidejte komentář