wz
TOPlist

Topolánek ocení Josefa Mašína

by admin1

Josef Mašín by měl dostat medaili, kterou předseda vlády uděluje svým jménem. Možná poprvé tak premiér nejen slovy ale i činy dostál svému pověstnému výroku o chlapu s gulema. Škoda jen, že další z členů Mašínovy skupiny, Milan Paumer, nebyl ani pozván.

Byť gesto Mirka Topolánka má svůj význam, lze na něj zatím nahlížet jen jako na ojedinělý počin. Na oficiální státní vyznamenání České republiky totiž zřejmě jen tak nedojde. Napovídají tomu vyjádření prezidenta Václava Klause k dotazům, proč dosud Mašínům a spol. neudělil státní vyznamenání (zdroj: MF Dnes):

„Návrhů je velké množství. Když jste zvolil jeden extrém, Mašíny, tak já mohu zvolit jiný – třeba opakování návrhu na ocenění Heleny Vondráčkové. To dávám jako příklad. Nebudu zdůvodňovat, proč ne.“ (únor 2008)

„Vyžadovalo by to širokou společenskou shodu.“ (červenec 2004)


Porovnáme-li co do počtu obětí komunismus a nacismus, komunisté s přehledem vítězí. Ti, kteří se zbraní v ruce bojovali proti nacismu se po zásluze těší úctě a uznání. Byť také jen někteří a s odstupem mnoha desítek let. Ignorování těch, kteří stejným způsobem vystoupili proti komunismu nepřímo degraduje ocenění udělená bojovníkům proti nacismu. A to si rozhodně nezaslouží.

Aktualizováno: Milan Paumer by měl obdržet medaili od premiéra po jeho návratu ze Spojených států.

pošli na vybrali.sme.sk


6 Komentáře k článku “Topolánek ocení Josefa Mašína”

  1. Řekl bych, že nevinné oběti zavražděné Mašíny by s tebou nesouhlasili…

  2. Nevinné oběti? Příslušníci Lidových milicí nebo snad příslušníci Státní bezpečnosti? Pak jsou stejně nevinní gestapáci nebo příslušníci SS.

  3. Ten pokladník byl zajisté příslušník milicí a státní bezpečnosti… Já zkrátka tenhle postoj nechápů. Když zabíjejí oni, tak mi budeme taky. Hlava nehlava. Docela se tady stírá rozdíl.

  4. No nechat zabijet ty druhe (nechat se vyvrazdovat) take neni zrovna reseni. Zlu je treba se postavit. Tady porad pretrvava ten postoj divat se na komusticky rezim shovivave. Ze to vlastne nebylo tak hrozne… Asi je to tim, ze vetsina z nas nebo nasich rodicu, pribuznych do toho byla primo vice ci mene namocena… Ale priznat si to neni lehke…

  5. Já jsem v komunismu prožil skoro dvacet let (tedy půlku svýho života) a kdyby nepřišel 17. listopad, asi by to se mnou asi nedopadlo dobře, protože jsem měl za krkem státní bezpečnost. Ale to je jiná historie. Nejsem ke komunismu tedy schovívavý i když pravda v současnosti je můj postoj, po tom co se dělo anebo spíše nedělo po listopadu, už spíše rezignovaný. Ale bavíme se tu o Mašínech. Opravdu v nich nespatřuju žádný hrdiny, ale spíš zoufalce, kterým nezbylo už nic jinýho, než pro svou záchranu zabíjet. To podle mě nemá s nějakým odbojem proti komunismu nic moc společnýho. Ale to tu můžem rozebírat do nekonečna a stejně k ničemu nedojdem, každý má svůj úhel pohledu.

  6. Jen k tomu nevinnému pokladníkovi: byl ozbrojený a komunisté zbraně dávali jen svým. Navic tento pokladnik vytahl pistoli na v tu chvili neozbrojeneho Josefa Masina. Jak ke vsemu doslo, cely clanek najdete zde: http://www.val­ka.cz/newdesig­n/v900/clanek­.php?id=11587:
    V autě cestovaly čtyři osoby – řidič, bezpečák, pokladní a vedoucí závodní kuchyně, která zde byla shodou okolností (požádala kolegy o svezení). Proti nim stáli Josef Mašín a Václav Švéda. Václav zastavil vůz, vyzval řidiče aby se legitimoval, když bezpečák protestoval, přistoupil z druhé strany Josef Mašín a s namířenou pistolí jim oběma přikázal vydat zbraně a vystoupit, což se také stalo. Josef Mašín si sedl za volant, zatímco Václav vedl oba zajatce pěšky. Josef s autem odbočil k lesíku, když se pokladník pokusil zezadu zasáhnout do řízení. Josef zastavil a přikázal oběma vystoupit, aby je odvedl k lesíku, kde je chtěli svázat, taktéž pěšky. Během cesty pokladník vytáhl pistoli, kterou měl dosud ukrytou, a namířil na Josefa. Ten zjistil, že jeho vlastní pistole mu vypadla v autě, a tak se chladnokrevně vrhl na pokladníka, který stál asi 2m od něj, sebral mu pistoli a, poněvadž pokladník stále kladl odpor, během potyčky ho zastřelil jeho vlastní zbraní. Zbylí tři byli zavedeni do lesíka a tam ponecháni.

Přidejte komentář